Amikor ezt írom, már bejelentették az iskolák bezárását de még nincsenek magyar áldozatok. Már benne vagyunk a bajban, de még olyan, mintha nem lennénk. Nézzük az eddigi tanulságokat:
A világ országai nagyjából háromféleképp reagálnak a vírusra. Kína sokáig hezitált az elején, de aztán rendes rendőrállamként próbált cselekedni. Komoly eszköztáruk van arra, hogy megfigyelés alatt tartsák az embereket és ezt nem félnek használni, ráadásul a pánikreakció is erősre sikerült, tényleg kiürültek az utcák és terek, leálltak a gyárak. Ezeknek együttes eredménye, hogy a gyors felfutás után viszonylag hamar sikerült megfogni a további terjedést, és bár a valós számokat sohasem fogjuk megtudni, abban egyetérthetünk, hogy ennél sokkal-sokkal rosszabbul is járhattak volna. A másik szélsőérték Iráné, ahol kezdetben amerikai dezinformációnak minősítették a vírusról szóló híreket, még bátorították is a tömeget a közös zarándoklatokra és ennek meg is lett az eredménye. Pontos szám innen sem lesz soha, de százezrével betegedtek meg, és több ezer halottjuk lesz.
A nyugati országok reakciója a fenti két szélsőérték között szóródik, igen jelentős eltérésekkel. Jól látható, hogy országonként eltérő a kormányok reakciója is, de az is ahogyan az állampolgárok saját kormányaikra reagálnak. A szabálykövetőbb, fegyelmezettebb országokban is van persze, aki mindenkinél mindent jobban tud, de igazán magasról szarni a dologra ott tudnak, ahol nemhogy tekintélye nincs az államnak, de még gyanús is, ha valamit akar.

Ez csak a hivatalos statisztika. És nem, nem javul még.
A magyar állami intézkedések és az ezekre adott válasz a közvélemény részéről elég gyászosnak mondható eddig. Egy tekintélyelvű kormányzásban, ahol az önálló kezdeményezésnek mindig megvan az a kockázata, hogy a nagyfőnöknek nem tetszik, a fontos pozíciókat bólogató jánosok töltik be, akik folyton felfelé sandítanak és semmilyen szakmai vagy erkölcsi érvet nem tartanak fontosabbnak az igazodásnál. Ennek megfelelően viszont nem is tudnak a döntéshozónak megfelelő tanáccsal vagy információval szolgálni, mert az is kockázatos tevékenység. A másik probléma, ha a legfőbb döntéshozó próbál ügyelni a látszatra, és nem szeretne hívei előtt úgy tűnni, mintha megijedt volna, mintha őt egy ilyen kis vírusizé megijeszthetné. Bizarr farokméregetés zajlik a vírussal, ilyen macho magamutogatás, amiben a legrosszabb, hogy a miniszterelnök is tudja, nem nagyon van mit mutogatni.
Egy árvíznél ki lehet állni a gátra gumicsizmában, ki lehet vezényelni a párszáz katonát a töltésre, ki lehet nyitni valami raktárakat és homokzsákokat, teherautókat lehet ide-oda vezényelni. Járványügyben viszont szarul állunk. Az egészségügyi dolgozók nemrég lettek századszor elküldve a picsába fizetési igényeikkel, a kórházak adósságát megint nem akarjuk rendezni, a beszállító cégeket három hete zsaroltuk meg, hogy kifizetetlen számláikra adjanak utólag húsz százalék árengedményt különben megnézhetik magukat. És nincs kit kivezényelni a frontra, nincs raktár vész esetére félretett felszereléssel. Nekünk nincs lapra szerelt tábori kórházunk, amit hat nap alatt fel lehet építeni. Még védőfelszerelést sem tudunk adni az orvosoknak ápolóknak, pedig hol van még a tömeges fertőzés? Ráadásul a lélegeztetőgép, a védőfelszerelés világszerte hiánycikk, tízszeres áron sincs, mert mindenhol most kell, és hát amúgy sem vagyunk jóban senkivel.
Ennek megfelelően az operatív törzs közelről is balfaszok gyülekezetének néz ki, akik egyik nap megtiltják az iskolai szünetet, két napra rá meg elrendelik. És miniszterelnök ebben a káoszban sem tudja megállni, hogy szemérmetlenül hazudozzon. “Jövőre akartuk megcsinálni a digitális távoktatást, ezt most kell bevezetnünk, ezért kicsit döcögni fog.” – ezt bírta mondani a szájával, miközben a modelljük a száz évvel ezelőtti iskola, a retrográd NAT-ról még vitázni sem hajlandók. Nálunk a digitális oktatás legfeljebb annyit tesz, hogy rendelünk valami csókostól százezer elavult tabletet dupla áron, aztán valaki csilliárdokért “ráfejleszti” Wass Albertet. De nem akarok ötleteket adni. Szóval a félig sem kitalált, eszközök nélküli távoktatást most egy pár nap alatt fogják rögtönözni, értelemszerűen senki nem tud semmit, a tanárok legkevésbé, hiszen még a tanulók e-mail címeit és telefonszámait sem ismerik. És ugye senki sem beszél azokról a tanulókról, akiknek se okostelefonja, se számítógépe nincs.
Ugyanez történik mindenhol máshol is, amatőr kapkodás nagy arccal, hazudozva.
És a válasz is ilyen. Nem lehet 100 főnél nagyobb beltéri rendezvény? Tartsunk mozielőadásokat 99 főnek! Ha holnap lezárnák Budapestet, egy órával a bejelentés előtt már mindenki tudná a Facebookról, hol lehet mégis jönni-menni. Mert nem csak ennek a kormánynak nem hiszünk, de semmilyen hatalomnak sem, de nem hiszünk a vírusnak sem, mindent is jobban tudunk mindenkinél.
Igen érdekes megfigyelni ezt a mostani, hírek utáni világot. Szinte percre pontos információnk van egy éppen zajló, bennünket is érintő világeseményről, és nem hisszük el. Ahogy a tengerbe fulladó szír menekült ott van, mi meg itt, de akár lehetnénk két külön bolygón is. Ugyanígy a János Kórház vagy az omladozó Kútvölgyi képe is jöhetne a Marsról, nem itt vannak, hanem a képernyőn, pedig jártam bennük sokat. Összeomlik a világkereskedelem, de nem gondoljuk, hogy a mi munkánkra, munkabérünkre, törlesztőrészletünkre, nyaralásunkra ennek hatása lesz. A világ ott van, mi meg itt. És amikor elér minket, akár vírus, akár az elbocsátás, a csőd, az iskolai kényszerszünet, a látogatási tilalom, a karantén, az üres hűtőszekrény, akkor meg csak nézünk, hogy akkor ezt most így hogy?
A világjárvánnyal akár új esélyt is kaphatna a világ arra, hogy magát újra rendezze. Kapott egy tükröt, amiben megnézhetné magát, láthassa mi az, ami igazán fontos, mi az, ami nem. Mi az, ami működik, és mi az, ami nem. Ki az, akire a bajban is lehet számítani, és ki az, akire nem. A középkori járványok elpusztították fél Európát, de – legalábbis néhány országban – utat nyitottak a felemelkedésnek és megszületett a polgárság, a reneszánsz. Lesz-e új reneszánsz ebből a válságból? Megváltozik-e a viszonyunk a valósággal, embertársainkkal, a munkával, a tőkével, a haszonnal, az egészséges környezettel, az élettel? Elküldjük-e a handabandázó hazug populistákat a fenébe? Vagy minden áron csak a régi életünket akarjuk visszakapni?
Mekkorának kell lennie a bajnak ahhoz, hogy el merjünk gondolkodni a változtatáson?
Kategóriák:egy kis hazai, Háttértár
Még büszke is a Szervatultetett szervezet,hogy milyen sporteseményeket érnek,érték el,,ahelyett,hogy önmagukat védenek,senki mástol nem várhatnak segítséget!
Ha valaki egy hónap múlva, ( és ha egyáltalán megéli) olvassa a fentieket, azt fogja mondani, hogy ez egy optimista iromány!
“A világjárvánnyal akár új esélyt is kaphatna a világ arra, hogy magát újra rendezze. Kapott egy tükröt, amiben megnézhetné magát, láthassa mi az, ami igazán fontos, mi az, ami nem.”
Igen! Ez már maga az esély! Az esély azonban mindig elszáll, ha nem használják ki. Eddig jellemzően csak néhány “megszállott” riogatott holmi világvégével. Néhányan próbáltak valódi változáshoz híveket szerezni. De tapasztalatból mondhatom, hogy az ilyeneket eddig jobb esetben megmosolyogták, rosszabb esetben hülyének nézték és elzavarták. Most azonban a tömegek nélkülük (is) kényszerülnek a tükörbe nézésre, ami eddig nem nagyon fordult elő ilyen létszámban! Egyszerre mindig csak az emberi társadalom egy-egy kisebb szelete szembesült a nála nagyobb és erősebb “erőkkel”, lehetett az árvíz, földrengés, tornádó… vagy banki behajtás, stb. A többség számára ezek “messze” voltak. De most mindenkinek megvan az esélye a “tükörbenézésre” – legalábbis ha valóban a lakosság 60-70 %-a elkapja majd ezt a vírust a következő 6-12 hónapban. Van ere esély, mivel ellenszert ezalatt szinte lehetetlen kifejleszteni.
Nem kell győzködni most senkit, nem kellenek erkölcsi prédikációk, hogy gondolja már át végre mire is van az élet? Csupán azért, hogy valamilyen multicégnél hajtson a pénzért, amin meg tudja venni az újabb- és újabb “kütyüket” – amit ugyanezek a cégek kitalálnak neki?!?
A jövő itt születik a szemünk előtt, csak nevet kell neki adni és fel kell nevelni…
Látom, sikerült ebből is Orbánozást és populistázást faragni, ocsmány ballibbant barom morbid egy álhíroldal ez.
Populista, aki a hazája lakosságának érdekeit képviseli. Nyilván a neoliberalizmus gyűlöletkoalíciós közöslistás hazátlan helytartói nem tartoznak ebbe a körbe.
Ghuol, köszönjük ezt az értelmes, építő hozzászólást. Ja nem.
Maga egy barom!!
Egy barom vagy Ghuol.
Egyharmad… mindig kisebbségben. Nem véletlenül… Szánalmas vagy.
A sors iróniája, hogy most pont azokra az emberekre kell számítani, akiknek a segélykiáltására sosem figyeltek oda…
Jó lenne, ha így lenne, de nekik ezt kötelező lesz megcsinálni minden zokszó nélkül puszta hivatástudatból és szakmai szempontból.
View at Medium.com
Ha már adatokkal dobálózunk
View at Medium.com
ha már adatokkal dobálózunk
40% per késedelmes nap. elgondolkodtató
Ezert szabad meg ez az orszag ..
hogy Barki kedvere tamogathatja a hatalmat ..
Koszi
Nagyon jó írás! Köszönöm!
“És nincs kit kivezényelni a frontra, nincs raktár vész esetére félretett felszereléssel. ” Netán a dojcs tompi porosodó beléptetőkapui most használhatóak lesznek, ha már megvettük “olcsón” 3,5 milliárd forintért…
Nagyon jó írás, és szerintem főleg politika mentes. (De vannak akik ebből is azt olvassák ki) Csak a záráshoz, a jobb jövő várásához, ehhez egy reagálás: “A világjárvánnyal akár új esélyt is kaphatna a világ arra, hogy magát újra rendezze. Kapott egy tükröt, amiben megnézhetné magát, láthassa mi az, ami igazán fontos, mi az, ami nem. Mi az, ami működik, és mi az, ami nem. Ki az, akire a bajban is lehet számítani, és ki az, akire nem….” A 2008-as válságból sem tanult a véleményformáló, a hatalmon levő, az irányító! Kárpótolta a hozzá közel álló veszteséget kimutatókat (bankokat,…), most is ugyanez lesz! A többség,- ilyen olyan okból nem tudja érvényesíteni az érdekeit, a veszteséget kimutatókat, már aki a saját kutyájának a kölyke, azokat kárpótolja a hatalom, a többieket, pedig rábízza az időre, ahogy ez eddig is volt, akár nálunk is!…..
Mi az a néhány pont amit a kormánynak feltétlenül meg kell lépnie.
1. Zárja be.
2. Zárja be, de ne úgy.
3. Zárja be de hagyja nyitva azért.
4. Nyissa ki mert rosszul zárta be, elbaszta az egészet, kezdje elölről.
5. Mi a francnak zárta be, azonnal nyissa ki.
6. Nyissa ki de ne úgy!
7. Nyissa ki de mindenképp tartsa azért zárva, mert a pedagógus is ember.
8. Ne a pedagógusokkal foglalkozzon hanem azzal hogy ne dőljön be a német gazdaság.
9. Zárja be mert megbukott, legjobb lesz ha azonnal lemond, hogy ki lehessen nyitni.
/Pajor Joe/
Nagyon jó! Sírtam a röhögéstől! Ezek vagyunk mi magyarok!
Ennek a cikknek a legertelmesebb resze az utolso mondat: “Mekkorának kell lennie a bajnak ahhoz, hogy el merjünk gondolkodni a változtatáson?” – Nem kellene ezt a valtoztatast azzal kezdeni, hogy politizalas helyett korulnezunk, es segiteni probalunk? Ezt az energiat nem lenne okosabb abba fektetni, hogy peldaul veggiggondoljuk, van-e a kozelunkben idos ember aki nem tudott bevasarolni? Vagy csak nehany kedves szolni?
A magyar ember magatartása egyenlő a béka segeve az it írt komentel 99,99% rögvest politika ellenző duma. Beszarok én leszarom ki mit hazudozik nekem 70 éves édesapám és 68 éves édesanyjam él nem szeretném éleszteni etol a sok startol de leginkább a vírust szeretném nem elkapni. Addig a pulitikusok azt csinálnak amit akarnak. Meg a sok hülye…….